Hem / Notiser / Ny träffpunkt i Norberg

Ny träffpunkt i Norberg

2024-01-12

Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening i ny lokal på Engelbrektsgatan 57, Norberg. Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening hittar du nu på Engelbrektsgatan 57 i Norberg. Medlemmarna i
föreningen har tillverkat flaggspelet i skyltfönstret. Foto: Arja Meller.

 

Från och med januari 2024 hyr Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening en lokal på Engelbrektsgatan 57 i centrala Norberg. I den nya lokalen kommer bland annat slöjdträffar på temat Nyfiken på slöjd och brodericaféer att ordnas för alla slöjdintresserade i norra länsdelen. Med en fast träffpunkt hoppas föreningen att kunna erbjuda ett bredare program som ska locka yngre slöjdintresserade. 

Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening bildades redan 1915 och är länets äldsta slöjd- och hantverksförening. Föreningen öppnade hemslöjdsbutik i Norberg 1920. Till butiken knöts ansedda formgivare och där såldes material, redskap, broderisatser samt slöjdade föremål från trakten. År 1970 lades den affärsdrivande verksamheten ned. Föreningens signum var under många år de populära kulturresorna som arrangerades. De senaste åren har föreningen även startat upp slöjdträffar på temat nyfiken på slöjd och brodericaféer.

– Vi ser fram emot att kunna ha vår verksamhet i egna lokaler och på så sätt bli mer synliga för allmänheten, säger Arja Meller, ordförande i Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening.

Föreningen har idag ca 100 medlemmar. Sedan 2019 är Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening medlem i Västmanlands läns hemslöjdsförbund och därmed ansluten till Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund, SHR.

Mer information
Du hittar föreningens evenemang i Hemslöjdens Slöjdkalender och du kan också följa Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening på Facebook. Mer information om föreningen hittar du på Västmanlands läns hemslöjdsförbunds webbplats, slojdivastmanland.se. Frågor? Kontakta Arja Meller, ordförande i Norbergs Bergslags Hemslöjdsförening, telefon 073-092 02 23, arja.meller@icloud.com.

 

Du använder en gammal webbläsare

Gamla webbläsare har bara delvis stöd för ny teknik och ger inte webbplatsen en ärlig chans att leva upp till sin fulla potential. Du kan enkelt ladda ner en annan webbläsare som fungerar bättre. Här är ett axplock moderna webbläsare som fungerar bra!

Uppdatera min webbläsare

Jag vill fortsätta ändå